Częste pytania

Pytanie: Skąd pochodzi nazwa “Hüma”?

Odpowiedź: Hüma pochodzi od nazwy plemienia Indian Tarahumara z Meksyku. Niestety nazwa “Tarahumara” jest o wiele za długa i nie mieściłaby się na opakowaniu żeli, więc skróciliśmy ją do “Hüma ”.

P: Czy Hüma naprawdę w 100% nie powoduje problemów żołądkowych?

O: Tak. Nikt, dosłownie ani jedna osoba, nie skarżyła się na dolegliwości żołądkowe po spożyciu naszych żeli. Także osoby o wyjątkowo wrażliwych żołądkach. Sprawdźcie sami na przykładowych blogach z USA (wkrótce opinie polskich blogerów):

http://noshingonasphalt.wordpress.com/2013/03/06/huma-chia-energy-gel-review-giveaway/

http://healthystrides.blogspot.com/2013/04/spring-training-week-16.html

A to tylko mała próbka opinii…

P: Jak należy wymawiać słowo „Hüma”?

O: Hüma wymawia się “huu-ma” (nie “hju-ma”, mimo że znawcy niemieckiego będą się spierać). Kropki nad U nie mają absolutnie żadnego znaczenia, poza tym, że tworzą uśmiechniętą buźkę. Hüma to wesoły żel!

P: Jakie korzyści dla wydolności zapewniają ziarna chia?

O: Nasiona chia mają długa historię zastosowania jako paliwo w sportach wytrzymałościowych. Starożytnia legenda Azteków mówiła, że uncja nasion chia powinna utrzymać na nogach wojownika przez 24 godziny. Dzisiaj, chia jest uznawana za „superfood” z następujących powodów:

  • Zawiera więcej kwasów Omega-3 niż jakakolwiek inna roślina na świecie (kwasy Omega-3 redukują stany zapalne).
  • Zawiera więcej przeciwutleniaczy niż jagody (zabezpieczając nasze ciało przed wolnymi rodnikami).
  • Jest pełnowartościowym białkiem, dostarczającym 9 aminokwasów egzogennych (istotne w zapobieganiu uszkodzeniom mięśni podczas wysiłku trwającego dłużej niż 2 godziny).
  • zawiera 25% rozpuszczalnego błonnika. Nasiona chia mogą wchłonąć 9-12 razy wody w stosunku do swojej masy. Jest to szczególnie ważne dla żeli Hüma, ponieważ pomaga to regulować proces wchłaniania węglowodanów, co zapobiega nagłym skokom cukru.

P: Dlaczego w żelach Hüma stosowany jest odparowany sok z trzciny cukrowej i syrop z ryżu brązowego?

O: Badania w zakresie odżywiania w sporcie wskazują, że spożywanie pokarmów zawierających glukozę i fruktozę w proporcji 2:1 zwiększa wchłanianie węglowodanów przez organizm. Odparowany sok z trzciny cukrowej charakteryzuje się zawartością glukoza i fruktozy w proporcji 1:1, natomiast syrop z ryżu brązowego to 100% glukozy. Połączone dostarczają idealne proporcje 2:1.

Taką proporcję glukozy i fruktozy można otrzymać stosując inne węglowodany proste (maltodekstryna i frukotza to najpopularniejsze źródła), ale my zdecydowaliśmy, że nie będziemy stosować składników, których działanie zrozumie tylko naukowiec.

P: Dlaczego Hüma zawiera więcej cukrów niż inne żele energetyczne?

Krótka odpowiedź: tylko technicznie zawiera.

Pełna odpowiedź: najlepszym sposobem uzupełniania zasobów glikogenu jest dostarczenie mieszanki prostych węglowodanów. W większości żeli stosowana jest maltodekstryna, która nie „liczy się” jako cukier… mimo że ma taki sam indeks glikemiczny jak dekstroza.

W żelach Hüma stosujemy odparowany sok z trzciny cukrowej oraz syrop z ryżu brązowego. Są one bardzo pożywną naturalną alternatywą dla fruktozy i maltodekstryny, ale techniczne jest wymagane, aby oznaczać je jako “cukier”. Pamiętajcie, że zawartość ziaren chia zmienia sposób przyswajania węglowodanów, dzięki czemu otrzymujecie długo działającą energię bez nagłych skoków cukru.

P: Dlaczego opakowani żeli Hüma są większe niż niektórych innych żeli?

O: Żele Hüma mają wyższą zawartość wody niż inne żele, dzięki czemu łatwiej je przełknąć i strawić, ale oznacza to także mniej kalorii na 100 g produktu, więc dodaliśmy więcej żelu do opakowania, tak aby każdy zawierał dokładnie 100 kalorii!

P: Czy zawartość błonnika w żelach Hüma nie spowoduje szybkiego biegu do toi-toia?

O: Nie. Nasiona chia stanowią tylko około 1/8 składników, czyli na tyle niewiele, żeby nie spowodować żadnych dolegliwości żołądkowych. Od początku żele Hüma cieszą się popularnością właśnie wśród osób mających problemy z innymi produktami.

P: Czy jeżeli będę stosował żele Hüma, będę wygrywał?

O: Tylko jeżeli kupisz 40 kartonów naraz. 🙃